نسخه آزمایشی
۳۸۹ بازدید

گزارش آموزش های مجازی در نیمسال ۲-۹۸ در پی شروع بیماری کووید ۱۹ در کشور که منجر به تعطیلی مراکز آموزشی و دانشگاهی در نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۹-۹۸ گردید عملاً امکان برگزاری کلاسهای حضوری در مراکز آموزش علمی کاربردی میسر نگردید . در پی ابلاغیه وزارت عتف مبنی بر تداوم آموزش دانشگاه ها بصورت مجازی در نیمسال جاری، دانشگاه جامع علمی کاربردی طی جلساتی در اسفند و تعطیلات نوروز تصمیم به ارائه کلاسهای درسی این نیمسال از طریق سامانه سمالایو نمود و مقرر داشت که مراکز آموزش علمی کاربردی تحت نظارت آن دانشگاه از طریق این سامانه نسبت به ارائه آموزش ها به صورت غیر حضوری اقدام نمائید. در این راستا با توجه به گزارش تهیه شده از سطح مراکز وابسته به موسسه نظر به اینکه برخی از مراکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی در اسفند ماه ۱۳۹۸ از طریق سامانه Adobe Connect و شبکه های مجازی نسبت به ارائه کلاسهای درسی خود اقدام می نمودند، و با توجه به بازدید معاون و مدیران آموزشی دانشگاه جامع از امکانات و توانمندی جهاد دانشگاهی مرکز تهران ۱ در اسفند ماه، دانشگاه جامع موافقت نمودکه با توجه به زیر ساخت های موجود موسسه می تواند برای تداوم آموزشهای مجازی در مراکز وابسته به خود از این امکانات بهره مند گردد.

 

بر این اساس موسسه با تشکیل کارگروه آموزش مجازی با حضور معاونین آموزشی و پژوهش و فناوری اطلاعات و کارشناسان مربوطه، تلاش نمود که در جهت هم افزایی و بهره گیری از تجارب مراکز آموزشی موضوع را در مراکز وابسته، ساماندهی نماید. در این کارگروه تصمیم بر آن شد که با توجه به ضرورت همراهی و یکپارچگی فعالیت های آموزشی مراکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی با دانشگاه جامع علمی کاربردی، مراکز علمی کاربردی سامانه سما لایو را بعنوان سامانه اصلی ارائه آموزش مجازی خود در نظر بگیرند لیکن با توجه به اشکالات این سامانه(که به تدریج در حال رفع شدن می باشد ) تا با استفاده از سامانه Adobe Connect و SkyRoom کاستی ها و خلاء های موجود سامانه سما لایو پوشش داده وپیوستگی برگزاری کلاسهای درس دانشجویان حفظ شود. خلاصه ای از اقدامات صورت گرفته توسط کارگروه مذکور عبارتند از .

 

– پیگیری دریافت نام کاربری و رمز عبور سامانه Adobe Connect برای مراکز وابسته از معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی

 

– انتشار فیلم های آموزشی کار با سامانه Adobe Connect برای رؤسا، سرپرستان و کارشناسان مراکز و مدرسان

 

– پاسخگویی سوالات همکاران مراکز نسبت به ورود و کار با سامانه مجازی سما لایوو و Adobe Connect

 

– رصد وضعیت سامانه سما لایو به منظور اطلاع رسانی در سطح موسسه

– ایجاد فرم گزارش ایرادات سامانه به منظور تجمیع و پیگیری هرچه سریعتر ایرادات سامانه سمالایو از واحد فناوری دانشگاه

– تحقیق و بررسی سامانه های آموزش مجازی جایگزین (به غیر از Adobe Connect)

– نصب و تست سامانه آموزش مجازی جدید برروی سرور (Bigbluebutton)

– هماهنگی با واحد فناوری دفتر مرکزی به منظور انتقال دانش و تهیه زیر ساخت آموزش مجازی با هزینه ای کمتر و اجرا در سطح جهاد

– کد نویسی به منظور بومی سازی و فارسی سازی سامانه (Bigbluebutton)

بالا