نسخه آزمایشی
۵۳۰ بازدید

مؤسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاددانشگاهی در مقطع کاردانی و کارشناسی دانشجو می‌پذیرد و مهلت ثبت‌نام در مقطع کاردانی روز پنج‌شنبه هفته جاری (۷ شهریور) و در مقطع کارشناسی ۱۰ شهریور به پایان می‌رسد.

سرپرست مؤسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه مؤسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی بزرگ‌ترین مؤسسه همکار دانشگاه جامع علمی کاربردی محسوب می‌شود، گفت: در مجموع چهار موسسه جهاد دانشگاهی، هلال احمر ، شهرداری و دادگستری جزو مؤسسات همکار دانشگاه جامع علمی کاربردی هستند.

محمدعلی گودرزی با اشاره به اینکه با وجود ۴۰ مرکز در استان‌های مختلف بزرگ‌ترین مؤسسه دانشگاه علمی کاربردی هستیم، گفت: مراکز ما در تمام استان‌ها به جز استان یزد پراکنده هستند؛ به عنوان مثال سه مرکز در استان کرمان و چهار مرکز در استان گیلان فعال هستند و در سایر استان‌ها (به جز یزد) یک مرکز فعالیت دارد. همچنین مرکز بوشهر حدود یک ماه پیش تعطیل شده است.

سرپرست مؤسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی خاطرنشان کرد: ۱۰ درصد پذیرش دانشجو در دانشگاه جامع علمی کاربردی مربوط به مؤسسه جهاد دانشگاهی است. به عنوان مثال اگر دانشگاه ۵۲۰ الی ۵۳۰ مرکز داشته باشد، پذیرش در ۴۰ مرکز مؤسسه آموزش عالی علمی کابردی جهاد دانشگاهی معادل ۱۰ درصد پذیرش این دانشگاه است. سال گذشته از ۱۴۰ هزار دانشجو پذیرفته شده در این دانشگاه، ۱۴ هزار نفر مربوط به موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی بودند.

گودرزی با اشاره به اینکه همواره سعی کردیم این نسبت را حفظ کنیم، گفت: مزیت دیگر این است که ضریب جذب ما همیشه بالاتر از ۷۰ درصد بوده است. بر این اساس زمانی که اسامی قبول شدگان اعلام می‌شود، معمولاً ضریب جذب دانشگاه‌ها ۵۵ درصد است در حالی که در مراکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی ضریب جذب ۷۵ تا ۸۰ درصد است (میانگین ۷۵ درصد)؛ بنابراین این مراکز معمولاً جزو انتخاب نخست تا پنجم داوطلبان هستند.

وی اظهار کرد: امسال حدود ۴۷۵ کد رشته درمقاطع کاردانی و کارشناسی در دفترچه داشتیم و امیدواریم همچون سال‌های گذشته جذب دانشجو به خوبی اتفاق افتد.

سرپرست مؤسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی تأکید کرد: در سطح‌بندی که حدود یک ماه پیش دانشگاه جامع علمی کاربردی بین مراکز این دانشگاه انجام داده، خوشبختانه از بین ۵۱۵ مرکز علمی کاربردی ، ۷۰ درصد مراکز ما (قریب به ۲۸ الی ۲۹ مرکز) جزو دانشگاه‌های سطح دو ارزیابی شدند. این در حالی است از بین ۵۱۵ مرکز، هیچ یک از مراکز جزو دانشگاه‌های سطح ۱ به حساب نیامده‌اند.

گودرزی ادامه داد: دو مرکز علمی کاربردی جهاد واقع در کرمانشاه و مشهد جزو ۱۰ مرکز علمی کاربردی برتر کشور شده‌اند که دانشگاه جامع علمی کاربردی هفته گذشته از آن‌ها تقدیر کرد و مرکز بیرجند نیز شایسته تقدیر شناخته شد.

تأسیس دفاتر کارآفرینی در ۲۵ مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی

وی با اشاره به اینکه در ۲۵ مرکز علمی کاربردی، دفاتر کارآفرینی دایر کرده‌ایم و دانشجویان ضمن تحصیل با قوانین، مقررات، شیوه کسب و کارها و مهارت‌های مورد نیاز بازار آشنا می‌شوند، اضافه کرد: همچنین با توجه به تأکید دانشگاه جامع بر مهارت‌آموزی و به جهت آن که بتوانیم محیط واقعی کار را برای دانشجویان فراهم کنیم، مجوز ۱۱ مرکز نوآوری در ۱۱ مرکز را از دانشگاه دریافت کرده‌ایم. این در حالی است که ۹ مرکز نوآوری و شکوفایی نیز علاوه بر مجوز دانشگاه، دارای مجوز از سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی هستند که این ۹ مرکز را پیش از شروع به کار مؤسسه آموزش عالی علمی کاربردی دایر کرده بودیم.

سرپرست موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی تاکید کرد: جهاد دانشگاهی به علت گستردگی و ظرفیت خوبی که درحوزه‌های آموزش و پژوهش دارد می‌تواند توانمندی‌های خود در استان‌ها را در اختیار دانشجویان علمی و کاربردی قرار دهد تا این دانشجویان از امکاناتی همچون کارگاه‌ها و پژوهشکده‌ها بهره مند شده و از این طریق محیط واقعی کار برای آن‌ها فراهم شود.

گودرزی همچنین به فعالیت‌های فرهنگی این مراکز اشاره و عنوان کرد: یکی از کارکردهای ما در مراکز این است که با کمک معاونت فرهنگی واحدها و سازمان دانشجویانی که در واحدها داریم، بتوانیم فضای فرهنگی را در مراکز فعال نگه داریم و از تجارب خود در فعالسازی کانون‌های علمی و فرهنگی استفاده کنیم که این موارد در حال انجام است.

وی با بیان این که ثبت نام در مقطع کاردانی مؤسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی از یکشنبه هفته گذشته (۲۷ مرداد) آغاز شده و تا پنجشنبه این هفته (۷ شهریور) تمدید شده است، اضافه کرد: همچنین ثبت نام در مقطع کارشناسی از یکشنبه این هفته (سه شهریور) آغاز شده و تا ۱۰ شهریور ادامه دارد.

سرپرست مؤسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی یادآور شد: متقاضیان افرادی هستند که از دبیرستان‌ها و هنرستان‌ها فارغ‌التحصیل می‌شوند و در واقع اولین فارغ‌التحصیلان نظام جدید آموزشی امسال برای نخستین بار وارد دانشگاه می‌شوند.

مأموریت اصلی ما حوزه IT است

گودرزی در پاسخ به این که حذف شدن برخی مراکز علمی و کاربردی شامل واحدهای جهاد دانشگاهی خواهد شد یا خیر، گفت: در دو سال اخیر مصوبه‌ای از سازمان امور اداری و استخدامی ابلاغ شد مبنی بر اینکه مراکز دولتی باید جمع شوند. قبل از ابلاغ این مصوبه، حدود ۱۱۰۰ مرکز وجود داشت و بعد از این مصوبه بیش از ۵۰۰ مرکز (قریب به ۵۰ درصد مراکز) حذف شد که خوشبختانه هیچ یک از مراکز علمی و کاربردی جهاد دانشگاهی جزو این مراکز نبود. در واقع مراکز علمی و کاربردی سه سازمان هلال احمر، شهرداری و جهاد دانشگاهی ماندگار شدند که بعداً مراکز علمی و کابردی دادگستری به آن‌ها اضافه شد.

وی اظهار کرد: احساسمان این است که از ارتقای کمی عبور کردیم و به بحث‌های مربوط به ارتقای کیفی رسیده‌ایم و در دوره جدید بر کیفیت آموزش تأکید داشته و سعی داریم از جهت امکانات، تجهیزات فضای کالبدی، مدرسان و … بهترین‌ها را فراهم کنیم. چشم انداز ما برای مؤسسه این است که برترین موسسه آموزش عالی علمی و کاربردی در کشور باشیم.

سرپرست مؤسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی به منظور دستیابی به این هدف حرکتی را در حوزه کیفیت بخشی به مراکز و نظارت بر کارکرد آن‌ها آغاز کرده‌ایم وسعی بر این بود که مأموریت‌های تخصصی برای مراکز تعیین کنیم. این درحالی است که بحث فناوری اطلاعات ماموریت اصلی جهاد از نظر دانشگاه جامع علمی و کاربردی است؛ اما به تناسب استان‌ها و نیاز آن‌ها به سایر حوزه‌ها نیز ورود پیدا کرده‌ایم که بخشی از این موضوع به ماهیت فرهنگی و هنری جهاد برمی‌گردد.

مهلت تعیین تکلیف مراکز حذف شده تا ۳۱ شهریور است

گودرزی تصریح کرد: مراکزی که حذف شده‌اند باید تا ۳۱ شهریور امسال تعیین تکلیف کنند که خوشبختانه بسیاری از این مراکز، مؤسسه جهاد دانشگاهی را به عنوان مرکز معین انتخاب کرده‌اند. در این حوزه قانون اعلام کرده که مؤسسات حذف شده باید از بین مراکز موجود علمی و کاربردی یک مرکز را برای دانشجویان خود انتخاب کنند که تاکنون بسیاری از مراکز (قریب به ۱۵ مرکز)، که طبق مصوبه دولت خاتمه فعالیت آن‌ها اعلام شده است، توسط خود و واحد استانی دانشگاه جامع علمی و کاربردی جهاد دانشگاهی را به عنوان مرکز معین انتخاب کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه کل آموزش عالی با بحران کمبود دانشجو روبه‌رو است، گفت: بعضی رشته‌های دانشگاه‌های سطح تهران همچون فلسفه یا ادبیات عرب و … با کمبود دانشجو مواجه خواهند بود چرا که متولدین ۶۰ به بعد وارد مقاطع ارشد و دکتری شده‌اند. اما خوشبختانه با توجه به مشکلاتی که جامعه در بحث اشتغال فارغ‌التحصیلان و تعداد زیاد فارغ‌التحصیلان در مقاطع ارشد و دکتری دارد، گرایشی در خانواده‌ها ایجاد شده که دانشجویان را به سمت رشته‌های مهارت‌محور سوق می‌دهد؛ بنابراین ازدیاد فارغ‌التحصیلان بیکار گرایش به سمت رشته‌های مهارتی را به وجود آورده که بر این اساس گرایش به سمت مراکز علمی و کاربردی و فنی و حرفه‌ای زیاد شده است.

سرپرست مؤسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی خاطرنشان کرد: زمانی غرب نیز مسیری که ما پیمودیم را طی کرده است. در کشور ما با توجه به وجود بیکاری، دانشجویان به سمت تحصیل در مقاطع بالاتر حرکت می‌کنند اما در حال حاضر گرایش به مهارت‌آموزی در حین تحصیل وجود دارد.

گودرزی در پایان تأکید کرد: امیدوار هستیم نظام مهارتی بتواند در راستای مأموریت خود، که تربیت نیروی متخصص و ماهر است، موفق شود. اتفاق دیگر این است که قبلاً داوطلبان دانشگاه علمی و کاربردی کارکنان دولت بودند. در حال حاضر با توجه به اینکه تقریباً همه شاغلان یا کارکنان دولت در مقاطعی توانسته‌اند در مراکز جامع علمی و کاربردی موفق به اخذ مدرک شوند، ورودی علمی و کاربردی از امسال با توجه به نظام جدید آموزشی شامل دانش‌آموزان دبیرستان‌ها و هنرستان‌ها و نیروهای جوان و توانمند است.

انتهای پیام

بالا